Aracının özellikle; renginden, görüntüsünden, dizaynından, tasarımından memnun olmayan ya da şahsi zevki amacıyla yenilik isteyen vasıta sahiplerinin kaporta üstüne boya prosedürü yaptırmadan tamamiyle folyo ile kaporta sacının kaplanma (renk değişim) prosedürüne Araç Kaplama denir.

Araç kaplama eski dönemlerde genelde ticari vasıtalarda (taksi, dolmuş vb.) çoğunluklu olarak tercih edilirdi. Bunun sebebi, araca folyo kaplama prosedürü yaptırıldıktan sonra değişik bir müşteriye aracın satışı halinde değerinin düşmemesi amacıyladi. Artık bugünümüzde çoğu vasıta sahibi, aracının hem dizaynı hem de daha estetik bir görünüme kavuşması amacıyla (vasıta o km olsa dahi) vasıta folyo kaplama/renk değişim hizmetini tercih etmektedir.

Araç folyo kaplamanın faydaları
Araç folyo kaplama, kaporta boya prosedürüne göre fiyat olarak biraz daha ekonomiktir. Daha mühim olan konu, maalesef Türkiye’de vasıta üstünde rastgele bir boya prosedürü olursa pazar şartlarında fiyatlar düşmektedir. İşte tam da bu aşamada en uygun çözüm vasıta kaplamadır. Çünkü, profesyonel bir şekilde yapılan bu hizmet, sarfedilen ürün niteliği ve eksper bir işçilik ile buluşunca ileri dönemde eski durumuna gelmesi aşağı yukarı 5-10 saatlik bir emek ile mümkündür.

Araç folyo kaplama yapılırken hangi parçalar sökülür?
Herhangi bir aracı gözünüzün önüne getirin. Bakmış olduğunuz resimde, aşağı yukarı %70’lik alan kaporta’dan oluşmaktadır. Ve bu alanlarda tamamiyle, sac değildir.

Örneğin, kapı yüzeyinde; kapı tutamacı vardır. Kaputta far vardır. Tavanda anten vardır. Bagajda logo vardır. vb.

Haliyle folyo kaplama prosedürün vasıta üstüne sorunsuz/hatasız bir şekilde uygulanması/işlenebilmesi amacıyla aracın kaporta yüzeyindeki birtakım parçaların sökülmesi gerekmektedir. Bu parçalar genelde: farlar, çıtalar, anten, kapı kolları vb. gibi olan ek parçalardır.

Unutmayın: Araç folyo kaplama prosedürü yaptıracağınız yerde, rastgele bir işleme başlamadan evvelce vasıta parçalarının sökülüp/sökülmeyeceği konusu ile ilgili tam olarak bir mutabakata varmanız gereklidir. Çünkü parçaların sökümü sırasında, rastgele birinin kaybolması ya da zarar görmesi size pahalıya patlayabilir. Bu hususta kesinlikle eksper bir kişiden/firmadan destek alın.

Yardıma mı İhtyacınız Var?Operatörümüz Müsait